Hírek-aktuális
2025/4., április 15-én megjelenő lapszámunkból
▪ Dr. Novothny Ferenc: Villamosenergia-termelés a természet erejével (I.) – Biomassza és biogáz, mint a megújuló energiatermelés nagy lehetőségeAhogyan a szél és a nap természetesen hozzá tartozik a megújuló energiaforrások sorához, úgy a biogáz és a biomassza is ebbe a kategóriába tartozik. Kogenerációs erőművekben elégetve nem csak villamos energiát, hanem hőenergiát is biztosíthatnak. Ennek ellenére a közvélemény szemében a CHP (Combined Heat and Power), azaz kapcsolt hő- és villamos energia termelő erőműveket – teljesen méltatlanul – hosszú ideig háttérbe szorították a nap- és szélenergia-rendszerek. A kapcsolt hő- és villamosenergia-termelés elve hatékony módszer villamos és hőenergia egyidejű, egyetlen forrásból történő előállítására. Ez az eljárás a villamosenergia-termelés során keletkező hulladékhőt – amely a hagyományos erőművekben gyakran felhasználatlan marad – épületek fűtésére vagy ipari folyamatok támogatására használja fel. Ez jelentősen növeli a rendszer általános hatékonyságát.
A lapunk 2025/4. számában induló kétrészes cikkünkben a biomasszával és biogázzal való villamosenergia- és hőtermeléssel foglalkozunk.
▪ Murvai István: Közép- és kisfeszültségű felhasználói tulajdonú villamos berendezések biztonságos üzemvitelt biztosító műszaki átadása (II.)A biztonságosan használható villamos berendezés létesítését a villamos tervezők megalapozzák, a villamos kivitelezők megvalósítják, a villamos berendezés felülvizsgálók minősítik. A villamos műszaki ellenőr felügyeli a tervezők, a kivitelezők a felülvizsgálók munkáját. A felsorolt műszakiak eredményes együttműködése nélkül hiányosan teljesülnek a villamos biztonságtechnikai követelmények. A villamos műszaki ellenőröknek jogosultságuk megszerzését követően is folyamatosan bővíteniük kell ismereteiket a szabványok, a jogszabályok, a műszaki irányelvek terén, naprakészen követniük és alkalmazniuk kell módosításaikat. A Nemzeti Jogszabálytárban ingyenesen elérhető a Magyar Közlöny bármelyik száma, a hatályos műszaki törvények, kormányrendeletek, miniszteri rendeletek, hatósági rendeletek. A Magyar Szabványügyi Testület honlapján a tájékozódás lehetősége ingyenesen elérhető. A szükséges szabványokat meg kell vásárolni, vagy elő lehet fizetni éves elérhetőséggel, bármelyik szabvány olvasási lehetőségére. A jogszabályok és szabványok ismerete és alkalmazása azonban tárgyi feltételeként nem nélkülözhető a felelősségteljes villamos műszaki ellenőri munkavégzéshez.
A 2025/4. lapszámunkban megjelenő írás a műszaki ellenőrök feladatait ismerteti, kihangsúlyozva a villamos kivitelezési tervek és a villamos berendezés létesítés ellenőrzésének fontosságát.
▪ Molnár Balázs: Első ellenőrzés vagy időszakos felülvizsgálat?A kérdés az utóbbi időben egyre többször merül fel a felülvizsgálói szakmai körökben, mégpedig az ingatlanok eladása-vétele kapcsán. Kijelenthetjük, hogy az eladásra kerülő ingatlanok igen nagy százalékánál nincs 6 évnél nem régebbi felülvizsgálati jegyzőkönyv, így a felülvizsgálat első alkalommal készül el. De említhetnénk a munkahelynek minősülő létesítményeket is e kérdés kapcsán, mivel ezen esetekben is elmaradhat egy-egy felülvizsgálat.
Ha ebből a szemszögből nézzük, hogy üzembe helyezéskor elmaradt vagy nem található a minősítő irat, akkor fizikailag valóban az első jegyzőkönyvről beszélünk. Viszont jogi szempontból is beszélhetünk első ellenőrzésről egy üzemelő villamos berendezés esetében? A kérdésre a választ elsősorban jogszabályok és szabványok segítségével lehet eldönteni.
A 2025/4. számunkban megjelenő cikkben a villamos biztonsági felülvizsgálatok témakörével foglalkozunk.
▪ Dr. Novothny Ferenc: Áram-védőkapcsoló napelemes erőmű inverteréhezAz áram-védőkapcsolók (ÁVK) napelemes rendszerekhez való alkalmazásáról egy olvasói levélre válaszolva foglalkozunk.
Kérdés: Invertert szerelünk be akkumulátortárolóval. A készülék egy családi ház pincéjében rögzítetten van felszerelve, és hárompólusú 20 A-es B típusú kismegszakító védi. Az üzembehelyező hiányolta az áram-védőkapcsolót. Egy 300 mA-es áram-védőkapcsoló beépítését várta el. Mivel a készüléket laikusok is üzemeltethetik, az a véleményem, hogy 30 mA-es RCD-nek kell lennie. Tévedek ebben?
Lapunk 2025/4. számában a kérdésre válaszolva foglalkozunk részletesen a témával.
▪ Murvai István: Biztonságos és zavartalan, megfelelő minőségű villamosenergia-ellátásA villamos energia felhasználók és az aktív villamos energia felhasználók biztonságos és zavartalan, megfelelő minőségű villamosenergia-ellátása kiemelt közérdek.
Napjainkban a magyarországi villamosenergia-rendszerben (a továbbiakban VER) az ipari, kereskedelmi, közlekedési, mezőgazdasági, kommunális, és lakossági felhasználókon kívül egyre nagyobb számban vannak jelen az aktív villamos energia felhasználók, együttesen tevékenykedő aktív felhasználók, termelő-fogyasztók, együttesen eljáró termelő-fogyasztók. Közös jellemzőjük, hogy felhasználói villamos berendezésük kettős célú – villamos energiát fogyasztanak és villamos energiát termelnek.
A 2025/4. lapszámunkban megjelenő írás a biztonságos és zavartalan, megfelelő minőségű villamosenergia-ellátás műszaki feltételeit, az üzemvitel szükséges intézkedéseit ismerteti.
▪ Peter Respondek: „Áramok háborúja” a békés együttélés ellen (II.) – Egyenáram a kisfeszültségű technikában – perspektívákAz 1890 körül kialakult vita Thomas Alva Edison és George Westinghouse/Nikola Tesla között azon a kérdésen alapult, hogy az Edison által preferált egyenfeszültség vagy a Westinghouse/Tesla által kedvelt váltakozó feszültség a megfelelőbb az Amerikai Egyesült Államok villamosenergia-ellátásának nagyszabású technológiája, azaz az villamos hálózatok felépítése számára. Ez a vita „Az áramok háborújaként” vonult be a történelembe.
Cikkünk első részében az egyenáram használatának technikai kihívásait, feszültségszintjeit ismertettük, a 2025/4. lapszámunkban megjelenő második részben a hálózatok különösen fontos elemeivel –kábelek és vezetékek, dugaszolható csatlakozók DIN VDE 0620, 0623 (CEE17), biztosítók, megszakítók, áram-védőkapcsoló (RCD), hibridkapcsolók – folytatjuk.