Hírek-aktuális
2024/5., május 14-én megjelent lapszámunkból
▪ Arató Csaba: A felülvizsgálatok rendje (I.)
Hazánkban a korábbi években működő és közismert szakképzési rendszert (lásd: OKJ) a közelmúltban teljesen átszervezték. Új jogszabályok tartalmazzák a szakmai listát, és a szükséges szakmai képesítéseket.
Módosították az OTSZ-t és a VMBSZ-t; összevonásra kerültek az EBF és az ÉVF felülvizsgálatok. Az oktatási és vizsgáztatási tevékenységet szétválasztották. Megjelentek a szakmai képzések alapját szolgáló „programkövetelmények”, és kialakították a hatósági hatáskörbe tartozó jogszabály alapján szervezett képesítő képzések rendszerét. A kétrészes cikk májusi számunkban megjelenő első részében megkezdjük az újonnan kialakított szakképzési rendszer 2024. áprilisi állapotának megfelelő összefoglaló ismertetést – elsősorban az erősáramú/energetikai szakma és a biztonsági felülvizsgálatok és felülvizsgálók szempontjából.
▪ Murvai István: Ipari létesítmények biztonságosan használható villamos berendezésének létesítése (III.)
A létesítmények belsőtéri, valamint szabadtéri közép/kisfeszültségű villamos berendezésének nyomvonalterveit az építtetővel történő műszaki egyeztetés és a munkaközi tervek jóváhagyása, a villamos fővezetéktervek és az egyvonalas tervek szerint a generál villamos tervező készíti el.
Munkája során egyeztetnie kell az építéshatóságokkal, a közműszolgáltatókkal, az építésztervezővel, a statikustervezővel, a mélyépítő tervezővel, az épületgépészeti villamos berendezés tervezőkkel, a közműhálózati tervezőkkel. Az építéshatósági egyeztetési tervezői feladat kettős – az építéshatósági eljárásokban az építészeti műszaki tervező, a villamosenergia-ipari építési feladatokban a villamos tervező egyeztet.
Májusi számunkban tovább folytatjuk cikksorozatunkat, amelyben biztonságtechnikai és energetikai segédletet nyújtunk az ipari létesítmények biztonságosan használható közép/kisfeszültségű felhasználói villamos berendezések létesítését megalapozó villamos kivitelezési tervdokumentációk készítéséhez, ezúttal a villamos vezetékjogi eljárás, az építés engedélyezési eljárás és a felhasználói villamos berendezések tervezési feladatainak elemzésével.
▪ Dr. Novothny Ferenc: A villamos szakma részvétele a jogalkotásban
A Villamos Biztonsági Szakági Műszaki Szakbizottság hathatós közreműködésével megjelent a 78/2023. (XII. 29.) GFM-rendelet az összekötő és felhasználói berendezésekről, valamint a potenciálisan robbanásveszélyes közegben működő villamos berendezésekről és védelmi rendszerekről szóló 40/2017. (XII. 4.) NGM-rendelet módosításáról valamint annak mellékletében az 1. melléklet a 40/2017. (XII. 4. ) NGM-rendelethez: Villamos Műszaki Biztonsági Szabályzat (a továbbiakban: VMBSZ)
Ennek a rendeletalkotásnak a célja az egységes irányítás nyújtása a villamos szakma számára a villamos biztonság területén! Ez a rendeletmódosítás is beépül az eredeti rendeletbe, és eredeti címen a módosított változat olvasható a továbbiakban a kormányoldalon.
E rendelet hatálya alá tartoznak:
– az ipari, mezőgazdasági, szolgáltatási, kommunális, lakó- és egyéb épületek villamosenergia-ellátását biztosító,
– vagy közvilágítási célú, a villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény (Vet.) hatálya alá tartozó összekötő és felhasználói berendezések, valamint
– a potenciálisan robbanásveszélyes közegben működő villamos berendezések és védelmi rendszerek.
A májusi számunkban megjelenő írás részletesen ismerteti az új rendeletet és a változásokat.