hirdetés

Hírek-aktuális

 

 

 

2024/11-12., december 3-án megjelenő lapszámunkból

2024-10-22

▪ Dr. Novothny Ferenc: Épületinstalláció röntgen, illetve fogorvosi helyiségben
lapunkbol_1_250_87A gyógyászati kezelőhelyiségek villamos rendszerének kialakításával egy olvasói levélre válaszolva foglalkozunk.
Kérdés: Nyugdíjas villanyszerelő mester vagyok, és egy új rendelőt építő fogorvos megkért, hogy nézzem meg a villanyszerelést. Két dolog jutott eszembe:
1. A röntgenszoba ólomfóliával van bevonva, de normál süllyesztett
fali dobozok kerültek beépítésre. Azon a véleményen vagyok, hogy itt, az „árnyékolt szobában” vezetőképes dobozokat kell telepíteni. Ezt elmondtam a megrendelőnek, aki továbbította a tervezőnek. A válasz az volt, hogy minden rendben van, így is lehet hagyni.
2.
A fogorvosi szobák további potenciálkiegyenlítése érdekében a földkábeleket egy süllyesztett fali dobozba helyezték. Azt javasoltam, hogy ehelyett válasszon egy csatlakozódobozt, amelybe egy potenciálkiegyenlítő sín vagy sorkapocs van beszerelve. Ekkor a földelővezetékek külön-külön is csatlakoztathatók. Így a mérések – pl. földelési ellenállás vagy folytonossági mérés – is könnyebben elvégezhetők. A tervező azt mondta, hogy a potenciálkiegyenlítő sínt a süllyesztett kötődoboz mögötti falba lehet beépíteni. Miután nincs biztosítva ellenőrzőnyílás, szerintem ilyen módon az már nem hozzáférhető.
Megtennék, hogy véleményezik a leírtakat?
Ezekre a kérdésekre válaszol a 2024/11–12. lapszámunkban megjelenő írás, kitérve a helyiségek besorolására és a potenciálkiegyenlítésre a gyógyászati kezelőhelyiségekben.

▪ Déri Tamás: Európai metróvilágítás-fejlesztés – Középperonok világítása
lapunkbol_2_250_84A középperonok világítását tanulmányozva sikerül rátalálni a vágánytengelyre merőlegesen, három sorban elhelyezett fénycsöves világítási megoldásra Prágában és Frankfurtban, ahol a két megoldás között csak a szerelés módja jelenti a különbséget.
Bár közvetlenül a peronok fölött mindkét esetben hosszanti fénycsősorokat is elhelyeztek, a közöttük létesített keresztirányú világítótestek ergonómiai szempontból káros hatásúak a metróvezetők számára. Az előzőkben vázolt problémakör megoldását jelentheti a peronközépen a mennyezetre szerelt hosszanti lámpatest sor. E megoldás előfeltétele a megfelelő belmagasság, és nem utolsósorban a tervező személyes bátorsága, hogy meg tudja védeni magát az ellen a vád ellen, amely szerint kőtáblába vésett előírás, hogy a világítótesteket kizárólag a peronszél fölött szabad elhelyezni.
A 2024/11-12. számunkban megjelenő cikk tovább folytatja az Európai metróvilágítási megoldások bemutatását, szokás szerint sok-sok felvétel segítségével.

▪ Murvai István: A felhasználói tulajdonú közép- és kisfeszültségű villamos berendezések kivitelezési tervdokumentációinak fontossága
lapunkbol_1_250_88A közép- és kisfeszültségű felhasználói tulajdonú villamos berendezések kivitelezési tervdokumentációi készítésének célja, hogy utasítást adjon a villamos kivitelezők részére, annak érdekében, hogy a biztonságosan használható villamos berendezés létesítés tárgyi feltételét megalapozhassák.
A villamos tervezőkön kívül a villamosan szakképzett műszaki vezetők munkavégzése is a villamos kivitelezőket segíti. A villamos berendezés létesítésben munkát végző minden egyes villamosan szakképzett személy feladata a villamos berendezést felhasználó, villamosan szakképzett és képzetlen személyek életének, testi épségének, egészségének védelmén kívül az üzembiztosan működő villamos berendezés létesítése.
A felhasználói tulajdonú közép- és kisfeszültségű villamos berendezést úgy kell megtervezni, hogy az üzemviteli megállapodás rendelkezéseinek betartásával, a felhasználói belső szabályzat utasításainak betartásával feleljen meg a villamos berendezés műszaki leírásában, a villamos berendezés kezelési útmutatójában, a villamos szerkezetek termékismertetőjében előírt követelményeknek.
A 2024/11–12. számunkban megjelenő cikk a kivitelezési tervdokumentációk fontosságára hívja fel a figyelmet, részletezve annak követelményeit.

▪ Véghely Tamás: Most már értem a napenergiát (XLV.)
lapunkbol_2_250_85Teljesítmény- és hozammutatók: Eff, PR, QF, FF, Sf, Cf és társaik, azaz mennyi az annyi… – avagy a napelem és napenergia erőművek hozamainak rejtélyes világa.
Egyre több szó esik a hosszabb távú energetikai lehetőségeinkről akár egyéni, akár közösségi vonatkozásban. Lassan ugyan, de egyre jobban körvonalazódik az az energiamodell is, amelyet érdemes lenne (lesz!) követnünk a jövőben (2030–2050).
Ez az energiamodell valószínűleg egy – a mostaninál sokkal (és okkal) – jobban átgondolt Energia MIX lesz, amelyben egyaránt helyet kapnak a globális és lokális energiaforrások – mégpedig a lehető legszélesebb skálán –, ideértve a nukleáris energiát és az ÖSSZES lehetséges megújuló forrást is.
Cikksorozatunk 2024/11–12. számában megjelenő részének alcíme is sok, rejtélyesnek tűnő fontos kifejezést tartalmaz, amelyeket sorra megmagyarázunk. A cikk kilencféle – a hatékonysággal kapcsolatos – mérőszámot mutat be, ismertetve a definíciós képleteket is (EQE, IQE, Eeff, FF, PR, SF, Cf, Yf, PI).

▪ Dr. Novothny Ferenc: Áram-védőkapcsoló üzemi mérésének bizonytalansága
lapunkbol_3_250_87Napjainkban szinte minden szakember digitális műszereket használ a mérésekhez, s néha nem is figyelnek az adott műszerhez mellékelt használati utasításokra, csak egyszerűen leolvassák a kijelzett eredményeket. 2024/11–12. számunkban megjelenő cikkünkben egy olvasó levélre válaszolva foglalkozunk az áram-védőkapcsolók üzemi mérésének mérési tartományával és mérési bizonytalanságával. Egy külön boxban pedig részletesen kitérünk a digitális műszerek mérési hibájára.
Kérdés: A szabvány szerint áram védőkapcsolós mérés esetén a figyelembe veendő mérési bizonytalanságot, pontatlanságot ±10%-al vehetjük figyelembe. A készülékgyártók a használati utasításban – gyártmánytól függően – további +1 vagy +2 digit figyelembevételét nevezik meg. Azon kívül pl. a Fluke katalógus, használati utasítás 79. oldalán az 1664 FC készülékre vonatkozóan a 30 mA es készülékre 26,8 mA maximális megjelenítési értéket ad meg. Ez szerintem több mint 10%-os eltérés. Akkor most melyik adatot kell figyelembe venni a szabványosat, vagy a gyártóit?

Hírlevél

Hírlevelünk havonta kétszer friss hírekkel, hasznos szakmai információkkal szolgál!

feliratkozás

Előfizetés

Legyen naprakész szakterületén! 
Fizessen elő Ön is szaklapunkra!

bővebben
Archívum
bővebben
Elektromosipari Magánvállalkozók Országos Szövetsége Magyar Elektronikai Egyesület Óbudai Egyetem Kandó Alapítvány Világítástechnikai Társaság Magyar Épületgépészek Szövetsége Proidea Proidea