Hírek-aktuális
Kerekasztal-beszélgetés az innovációról
Szeptember 6-án, immár nem első alkalommal került sor kerekasztal-beszélgetésre a Philips Világítástechnikai üzletágának szervezésében. Míg tavaly év végén az élhető városok témája volt terítéken, addig most a LED és OLED innovációkról kezdeményeztek diskurzust a szervezők, amelynek a Larus Étterem és Rendezvényközpont adott otthont. A rendezvény célja most is az volt, hogy azokról a lehetőségekről alakuljon ki eszmecsere, amelyeket a jövő világítástechnikai megoldásai kínálnak.
A meghívott vendégek az üzleti szektor, a kulturális élet és az államigazgatás területét képviselték. Buczkó János – Pannónia Hotel Zrt., Dézsi Ferenc – Erste Bank, Kakuk Péter – Corten Holding, Koncz Róbert – Prologis, Mozsár István – Magyar Állami Operaház, Posta Attila – ATM Technology, Bart István – Magyar Energiahatékonysági Intézet, Rubóczki Erzsébet – Magyar Építész Kamara, Borkovics Péter – Iparművészek Szövetsége, valamint a szaksajtó számos képviselője is jelen volt.
Sellyey Tamás, a Philips Magyarország Világítástechnikai részlegének igazgatója rövid megnyitójában elmondta, hogy az innováció egy jó ötlettel kezdődik, amelyet egy igény generál. Ez jellemezte mindig is a 120 éves Philips cég tevékenységét.
A fény befolyásolja hangulatunkat, inspirálja érzékeinket, valamint lehetővé teszi, hogy intenzívebben érzékeljük környezetünket. A hosszú távú fenntarthatóság érdekében a jövő az energiatakarékos világítástechnikában rejlik. Számítások szerint a legújabb LED technológiák gyors és teljes körű elterjesztése mintegy 130 milliárd euró megtakarítást jelentene évente világszerte, ezért a Philips folyamatosan bővíti a LED és OLED alapú technológiákat.
Fejlesztéseik középpontjában a legfontosabb társadalmi kihívások állnak, és hisznek abban, hogy az igazán hasznos újítások nem elszigetelten, hanem valamennyi érdekelt féllel történő konstruktív párbeszéd eredményeként keletkeznek.
Ezt volt hivatott szolgálni ez a kerekasztal-beszélgetés is a LED és OLED innovációkról. A különböző területeken dolgozó, a témát más-más szemszögből megítélő hozzászólások kapcsán nyilvánvalóvá vált, hogy még nagyon sok kérdés vár megválaszolásra, mind a szabályozásokat illetően, mind a felhasználók tájékoztatása kapcsán a LED-ek és általában a világítástechnika területén.
Buczkó János véleménye, és tapasztalata szerint a hotelek közösségi tereiben megérte a felújítás során LED-es világítási rendszert telepíteni, azonban a szobák esetében a megtérülést erősen befolyásolja a fényforrások ára, mivel itt teljesen mások az üzemelési igények és követelmények, mint a közösségi terekben.
A LED-ek a fényépítészet terén is szinte határtalan lehetőségeket biztosítanak. Mozsár István elmondta, hogy az Operaház díszvilágítása műemléki épület révén ugyan jóval konzervatívabb, mint például a MüPáé, de évente 5–6 alkalommal, bizonyos rendezvények idején a „hagyományosnál hangulatosabb” díszvilágításba öltözik az Operaház.
Számos kérdés vetődött fel, amelyekre a választ természetesen e rövid rendezvény keretében nem lehetett megadni, de figyelemfelkeltőek voltak:
– a hagyományos izzók kivonása valóban jól bevált, olcsó államigazgatási módszernek minősíthető az energiamegtakarítás felé vezető úton?
– a hosszú élettartam jó, de az erkölcsi avulás (gyors fejlesztések) miatt mégsem értelmezhető pontosan a megtérülés,
– a kereskedelemben a minőségi világítás forgalomnövelő értéket képviselhet, de a jelenlegi gazdasági helyzet a kiskereskedelem számára a túlélésről és nem a fejlesztésről szól…
– hatályos rendelet szerint a középületek évi 3%-át fel kell újítani energiatakarékossági szempontból… Sajnos általános, hogy nem a tervkiírásokban szereplő minőségi termékeket építik be, hanem gyakran bizonytalan minőségű, az elvárt üzemeltetési megtakarításokat nem biztosító termékeket!
A beszélgetést bemutató követte, ahol a legújabb LED és OLED alkalmazásokkal ismerkedhettek meg a résztvevők, majd ebéddel zárult a program.