Hírek-aktuális
2020/5., májusban megjelent lapszámunkból
▪ Dr. Novothny Ferenc: Társasházi fővezeték felújítás
Egy társasházban a fogyasztásmérők elosztószekrényétől mért fővezetéket új vezetékre kell kicserélni. Az oka, hogy a fogyasztás megnövekedése miatt a régi köpenyes vezetéket NYM (5x6 mm2) nagyobb keresztmetszetűre kell cserélni (5x16 mm2). A kivitelezés módja olyan, hogy a lépcsőházból az egyik tulajdonos garázsába, onnan egy másik tulajdonos lakásán keresztül a céllakáshoz kell vezetni. Ez az út azonos az 1970-ben fektetett vezetékek nyomvonalával. Ez a közös nyomvonal szolgál az összes lakás mért elosztóvezetékének elhelyezésére. Ez az elhelyezés most is lehetséges, de a kérdés az, hogy milyen feltételeknek kell ma megfelelnie? A fővezeték cseréjének problémáját, garázsban, ill. lépcsőházban átvezetésének lehetőségét egy konkrét esetet megvizsgálva, egy olvasói levélre válaszolva járja körül a 2020/5. számunkban megjelenő cikk.
▪ Biztonságos beléptetés – az ipar válasza a Covid-19 okozta nehézségekre
A jelenlegi járványügyi helyzetben komoly logisztikai kihívások elé nézett minden nyílt üzlethelyiséggel működő kereskedelmi és szolgáltató egység, a gyógyszertáraktól, dohányboltoktól a szupermarketekig, bankfiókoktól a postahivatalokig. Az ipari automatizálás területéről már jól ismert WERMA új SignalSET vezetéknélküli beléptetőrendszere válasz a járvány okozta kihívásokra a kereskedelem területén is. A gyártó új rendszerével megkönnyíthető az ilyen helyiségekbe történő be- és kilépés, segítséget nyújt az emberek közötti biztonságos távolság betartatásában.
▪ Villamos kötés, elosztás tartósan vízálló kivitelben? Igen, létezik!
A nedves, vizes környezetben történő szerelésre, a kötések, elágazások üzembiztos kialakítására több megoldás alakult ki az elmúlt évek során. Fontos azonban az időtállóság, a megbízhatóság, illetve szükség esetén a könnyű átszerelhetőség, ezáltal hosszabb garanciaidőt lehet vállalni, és az üzemeltetés során is alacsonyabb a hibalehetőség. A Hensel Hungária Kft.-t, mint gyártó céget, kereste meg a veszprémi illetőségű Vemévszer Kft., hogy tapasztalt villamosipari kivitelezőként és üzemeltetőként magas IP-védettségű kábelösszekötődobozokra lenne szükségük, mert több olyan munkájuk van, amelynél a világítás kötései az időjárás viszontagságainak köszönhetően meghibásodnak, zárlat alá kerülnek. A választás a Hensel ENYCASE termékcsalád WP tagjára esett, a tartós vízállóság miatt. A veszprémi Fegyházmegyei Levéltár épületének villamos felújításáról és a speciális kábelösszekötődobozokról lapunk májusi számban olvashatnak.
▪ Murvai István: A régi építésű társasházak, lakóépületek villamos berendezéseinek műszaki biztonsági állapotáról
A villamos berendezés működőképessége, mint ismeretes nem azonos a biztonságosan használható villamos berendezés fogalmával. A gondolatsort tovább kifejtve azt is rögzíteni kell, hogy a működésképes villamos berendezés – amely a rendeltetésszerű használat közben meghibásodott, valamint a meghibásodott, működésképtelen, de a villamos betáplálásról nem leválasztott villamos berendezés – is okozhat villamos balesetet, amennyiben az áramütés elleni védelem műszaki biztonsági előírásai nem, vagy csak hiányosan teljesítettek. Elvileg minden lakóépület villamos berendezése teljesíti a használatbavétel időpontjában hatályos jogszabályi és szabvány előírásokat. A szabványok, jogszabályok, műszaki fogalmak, megnevezések azonban nem „kőbevésettek”, a műszaki-gazdasági fejlődés miatt folyamatosan és egyre gyorsabban változnak. Közben pedig a szabványelőírások változását nem követte, vagy nem teljes körűen követte a társasházak villamos berendezéseinek felújítása, annak ellenére sem, hogy azok élettartama megközelítően harminc évre becsülhető. A májusi számunkban megjelenő cikk a szükséges, de elmaradt felújítások és szakszerűtlen üzemvitel következményeként tapasztalható állapotokra hívja fel a figyelmet.
▪ Dr. Csanádi Károly: Az e-kereskedelem buktatói – mire kell figyelni?
A lapunk előző, 2020/4. számában megjelent „Szabadság, betegszabadság, szülési szabadság, fizetés nélküli szabadság, napi pihenőidő, munkaszüneti napok és a szombati munkanapok 2020-ban” című cikk azzal zárult, hogy a következő számban az „Építési termékek forgalmazásának szabályai” elnevezésű témával foglalkozunk. A kézirat leadásakor azonban még nem volt ismert, hogy mikor és milyen mértékben történik hazánkban a járványveszély. Ma már tudjuk, hogy a koronavírus okozta veszélyhelyzet befolyásolta, és gyakran meg is változtatta vásárlási szokásainkat, részben a kijárási korlátozás, részben az üzletek nyitva tartásának változása miatt. Az elektronikus kereskedelem a járványveszélytől függetlenül is évről-évre növekedő tendenciát mutat, a jövőben is további elterjedése várható, és még szükségszerű is lehet. Ezért érdemes minél előbb megismerkedni az e-kereskedelem legfontosabb szabályaival, buktatóival, és érdemes kipróbálni a vásárlást is a gyakorlatban. A cikk a természetes személyek vásárlásaival foglalkozik, de személyes szükségleteinek beszerzése során minden cégtulajdonos és tisztségviselő is magánszemélynek minősül. A céges vásárlásokra más szabályok vonatkoznak. A járványveszély időszerűvé tette az e-kereskedelem fontosabb lépéseinek és kockázatainak megismerését, azaz érdemes tisztázni, hogy mire is kell figyelni. A 2020/5. számunkban megjelenő írás ebben segíti olvasóinkat.
▪ Lieli György: Egy mindig magyar tulajdonú gyár rövid fejlődéstörténete (III.) – 100 éves a GANZ KK
Az 1990–2017-ig tartó időszak a privatizáció, a piacgazdaságra áttérés, a megrendülés és talpon maradás kora volt a GANZ KK életében is. A „multik” sorra vásárolták fel, majd részben megszüntették az ellehetetlenített magyar gyártóbázisokat vagy külföldi tőkével vegyes vállalatokat alapítottak, létrehozva az útkeresés bizonytalanságát, nem sokat törődve a megjelenő társadalmi megrázkódtatásokkal (munkanélküliség, infláció stb.). Ebben a helyzetben a hazai, villamos gépeket gyártó iparban a vállalatok egyedi túlélési, kilábalási stratégiája jelentős szerephez jutott. Az a cég, amely korábban is innovatív magatartású volt, sajátos nemzeti kulturális mentalitással rendelkezett, üzleti szemléletére, szervezeti felépítésére és hagyományaira támaszkodóan esélyes volt a túlélésre. A cikksorozat előző részei bemutatták a GANZ KK 1919–1948. és 1949–1989. közötti történetét, a májusi számunkban megjelenő folytatásban a rendszerváltás utáni események következnek.