Hírek-aktuális
2019/10-es, októberben megjelent lapszámunkból
▪ Garai Tamás: Módosult az Országos Tűzvédelmi Szabályzat
Az új alapokra helyezett Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014. (XII.5.) BM rendelet 2015. március 5-től hatályos, amelynek módosítását a beérkező tapasztalatok alapján az első egy-két évre ígérték. A jogszabály módosításának a tervezete már régen elkészült, de megjelenése hosszabb időt vett igénybe, mire végigment a jogszabály kiadásának minden fázisán. 2019. július 26-án kiadták az Országos Tűzvédelmi Szabályzat régóta várt módosítását, amely 2020. január 22-től lép hatályba. Az októberi számunkban megjelenő írás azokat a változásokat igyekszik összeszedni és értelmezni, amelyek villamos szempontból lényegesek.
▪ Murvai István: A hagyományos és a megújuló energiaforrásra épülő erőműveinek együttműködése – rendszerszabályozás, ellátásbiztonság
A hazai villamosenergia-rendszer teljesítményhiányos, az import villamos energia mennyisége meghaladja a 30%-ot. A villamosenergia-szolgáltatás lényeges műszaki jellemzője a biztonság és a megfelelőség. A biztonság megvalósulása a váratlan üzemzavarok gyors, a felhasználók számára minimális kieséssel járó elhárítását jelenti. A megfelelőség követelménye pedig az, hogy az adott szabályozási területen megfelelő nagyságú termelési kapacitások álljanak rendelkezésre. Az októberi számunkban megjelenő cikk a hagyományos, nem megújuló energiaforrásokat felhasználó villamosenergia-termelő erőművek tervezett, az üzemzavart megelőző célú karbantartásának, ill. a nem tervezett kieséseknek a hatásait, valamint az időjárás és évszakfüggő megújuló, nap- és szélenergiát átalakító villamosenergia-termelés együttes hatásait, a biztonságos villamosenergia-ellátás forrásoldali sajátosságait vizsgálja meg.
▪ Kosák Gábor: Szabványfigyelő
A 2019/10-es számunkban megjelenő cikkben felsorolásra kerülnek – a szabvány alkalmazási területének rövid ismertetésével – a bevezetett szabványok közül azok, amelyek a vizsgált időszak alatt magyar nyelven jelentek meg. Az ezt követő felsorolás a „címoldalas”, angol nyelvű változatban bevezetett szabványoknak csak a címét tünteti fel. A felsorolásban ÚJ szóval jelölt szabványok új szabványok, a jelöletlenek korábbi szabványt helyettesítenek vagy módosítanak. A szabványok teljes listáját az MSZT Szabványügyi Közlönyben a Nemzeti szabványok közzététele, visszavonása, helyesbítése fejezetek tartalmazzák.
▪ Arató Csaba: Változik az OTSZ! (II.)
A 2014 évi 54/2014. (XII. 5.) BM (OTSZ 5.0) rendelet módosítása, a 30/2019. (VII. 26.) BM rendelet a kihirdetését követő 180. napon, azaz 2020. január 22-én lép hatályba. Időközben várható a TvMI-k módosítása is, mivel összhangba kell hozni azokat a módosított OTSZ-szel (jelenleg vannak átfedések). A TvMI-k készítése és módosítása folyamatban van. Több irányelv fog most módosulni, köztük a villamos TvMI elvileg, valamint a robbanás elleni védelem TvMI, amelyek jelenleg a véleményezési szakaszban vannak. 2020. január 22. után a módosító rendelet hatályát veszti, a továbbiakban az új, egybeszerkesztett szöveg lesz hatályos, az eredeti 54/2014.(XII.5.) BM számmal (OTSZ 5.1). Ez elérhető lesz a Nemzeti Jogszabálytárban (www.njt.hu). 2019/10-es lapszámunkban folytatjuk a változások közötti eligazodásban segítő, háromrészesre tervezett cikksorozatot, amelynek utolsó része még idei utolsó lapszámunkban megjelenik, így még a rendelet hatályba lépése előtt befejeződik.
▪ Dr. Novothny Ferenc: Keresztmetszet növelés vezetékkettőzéssel
Az egyik megbízó egy kis átfolyós vízmelegítőt vásárolt, 230 V és 5,= kW villamos paraméterekkel. A felszerelés helyére egy három eres 4 mm2 keresztmetszetű szigetelt rézvezeték viszi a villamos energiát. Az iparban gyakran alkalmazott eljárás a vezeték megkétszerezése, amennyiben egy vezeték keresztmetszete nem elegendő. Járható-e ez az út a kommunális és lakóépületekben, azaz használhatok-e egy 3x4 mm2 keresztmetszetű három eres vezeték helyett egy 5x2,5 mm2 keresztmetszetű öt eres vezetéket úgy, hogy a fázis és a nullavezetőt duplán veszem, természetesen a zöld sárga PE védővezető maradna? Amennyiben igen, hogyan kellene a biztosítóját méretezni, kiválasztani? Ezekre a kérdésekre ad választ az októberi számunkban megjelenő írás.
▪ Dr. Csanádi Károly: Módosították az építési törvényt
A jogszabályok módosításainak ismertetése mindig nehéz feladat. Nem jogászokkal és egyetemi hallgatókkal történt beszélgetések során gyakran felmerül a kérdés, hogy az írott sajtótermékekben – értsd a szaksajtóban – jogszabály módosítás ismertetése esetén a szerző közölje-e az eredeti jogi normát, azaz a szöveget a változás könnyebb összehasonlítása céljából. A témában ritkán van megegyezés, az viszonyt tény, hogy nem kell megkeresni az előzményt, mert egyszerre jelenik meg az olvasó előtt a régi és az új szabályozás. Az is tény, hogy megnövekedne a terjedelem, vagy kevesebb új információt lehetne közreadni a lapban ugyanazon a felületen. A 2019/10-es számunkban megjelenő cikk csak a változást, az újdonságot tartalmazza, de a törvényhelyre történő hivatkozással segíti az azonosítást.